حجت  الاسلام مرتضی‌عاملی با ذکر خاطره‌ای از شهید جمهور در رعایت حال علامه  سید جعفرمرتضی عاملی(ره)، گفت:  احترام و ارادت نسبت به علمای دین فارغ از  ملیت، نقطه‌ عطفی در سیره شهید آیت‌الله رئیسی است.

حجت الاسلام عاملی، مدیرعامل موسسه تنظیم و نشر آثار علامه سیدجعفرمرتضی عاملی(ره) در گفتگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری شبستان ضمن تسلیت شهادت رئیس جمهور ایران؛ آیت الله ابراهیم رئیسی به رهبر و ملت ایران، اظهار کرد: یکی از ویژگی ­های اخلاقی که در شهید دکتر رئیسی شاهد بودم احترام به مقام علمای دین بود.  

فرزند علامه سید جعفر مرتضی  عاملی(ره) با بیان خاطره ای از روز برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی  کتاب سال رضوی، تصریح کرد: در آن ایام که همزمان با آغاز بیماری مرحوم  علامه بود، برای شرکت در کتاب سال رضوی عازم مشهد شدیم. می دانیم که بیماری  سرطان با کاهش سطح انرژی همراه است و مرحوم علامه از این مسأله رنج می  بردند.به همین دلیل آثار خستگی و ضعف را در چهره ایشان قابل مشاهده بود.

 حجت الاسلام والمسلمین سید محمد  عاملی ادامه داد: زمانی که نوبت به اعطای هدایای برگزیدگان کتاب سال شد،  مرحوم علامه برای نگارش اثر «المعجزات» به روی سِن دعوت شدند. اما به همان  دلیل بیماری که عرض کردم حضور در بالا برایشان سخت بود. آیت الله رئیسی که  شاهد این شرایط بود با روی گشاده اعلام کرد که نیازی نیست علامه روی سن  بیایند بلکه من خدمت ایشان می رسم و لوح تقدیر را خدمت ایشان تقدیم می­کنم.

 فرزند علامه سید جعفر مرتضی عاملی  با بیان ادامه ماجرای آن روز گفت: وقتی آقای رئیسی، من را در کنار مرحوم  پدر دید، گفت «پاشو بیا بالای سِن و به جای علامه هدیه را دریافت کن!».

 وی افزود: با سرعت عمل جناب آقای رئیسی  در انتخاب راهکار برای رفع مشکل مرحوم علامه، هم فضای جلسه تلطیف و هم به  شرایط جسمی مرحوم پدر توجه شد.

 مدیرعامل موسسه تنظیم و نشرآثار  علامه سید جعفرمرتضی عاملی(ره) گفت: شهید آیت الله رئیسی هر زمان مرحوم  علامه را ملاقات می کرد، بسیار ابراز ارادت و علاقه داشت و از پدر می خواست  اگر کاری هست که لازم است آقای رئیسی پیگیری کنند، اعلام شود.

 وی اضافه کرد: در مراسم دیگری نیز  خدمت علامه(ره) رسیده و گفتند که من درخدمت هستم و اگر کاری از من ساخته  است، حتما بگویید. بعد از ارتحال مرحوم علامه بیانیه ای صادر کرد و مراتب  ارادت خود را به آن عالم ربانی ابراز داشت.

 وی در خاتمه به آخرین روز حیات رئیس جمهور اشاره کرده و گفت: آقای  رئیسی همان روز قبل از شهادت هم با صدور پیام تسلیت برای درگذشت مرحوم علامه  علی کورانی، بار دیگر ارادت قلبی خود را نسبت به علمای جهان اسلام، فارغ  از ملیت ابراز کرد.

 گفتنی است، مرحوم علامه سید جعفر  مرتضی عاملی، مورخ و اندیشمند شیعی لبنانی نویسنده بیش از ۲۵۰ اثر ماندگار  در حوزه تاریخ اسلام، کلام و تفسیر قرآن بود که سه دوره برگزیده کتاب سال  جمهوری اسلامی ایران، برگزیده کتاب سال ولایت، کتاب سال حوزه، کتاب سال  رضوی و چهره برگزیده جشنواره فارابی بود. الصحیح من سیره النبی الاعظم(ص)  مشهورترین اثر اوست.

منبع: خبرگزاری شبستان

کد خبر 1766211